Йод від попелиці на смородині
Попелиця на смородині — що робити?
Практично на кожній дачній ділянці посаджені кущі смородини, не тільки чорної, але і білої, і червоної. Її ягоди не тільки смачні ласощі, але ще і корисний профілактичний і лікувальний засіб. У плодах смородини міститься велика кількість вітаміну С. У народній медицині, крім плодів, використовуються і листя, і молоді гілочки. Зі свіжих листочків і гілочок можна заварити на дачі дуже смачний чай.
Попелиця на смородині: прості та ефективні народні засоби боротьби з шкідником
Часто, ранньою весною, посадки смородини піддаються нападу попелиці. З її появою на чорній смородині, листочки скручуються в трубочку, а якщо тля поселилася на кущах червоної і білої смородини, то на листочках з’являються здуття (галли) червонуватого кольору. Найчастіше, шкідники селяться на молодих пагонах, що призводить до їх усихання і зниження врожаю. Попелиця на смородині — як позбутися? Відповідь на це питання буде обговорюватися в цій статті.
Попелиця на смородині
Попелиця на смородині: як боротися
Особливо небезпечна попелиця на смородині для молодих рослин, так як вражений молодий кущик незабаром гине. Практично завжди, супутниками попелиці є мурахи, які харчуються соком, який виділяється нею. Тому боротьба з попелицею на смородині, буде марною, якщо не виводити мурах.
Способи, що запобігають появі попелиці:
- Ранньою весною, коли вже з’явилися перші проталини, але кущі та дерева ще сплять, як профілактичний засіб використовують парування окропом. Обов’язково потрібно переконатися, що нирки ще не набрякли. Кущі смородини поливають окропом з лійки, з розрахунку 5-10 літрів води на один кущ. Полив окропом допоможе захистити смородину не тільки від появи попелиці, але і від почкового кліща і від борошнистої роси. Процес поливу окропом досить трудомісткий (великий обсяг нагріву води і велика кількість рідини на один кущ), тому доцільно застосовувати його в тому випадку, якщо посаджено кілька кущиків смородини.
- У момент набрякання бруньок і їх розкриття можна проводити обкурювання кущів смородини, наприклад, шматком підпаленої автопокришки, яка поміщається під кожен кущ. Можна застосувати обкурювання тютюном, але для цього потрібен димар бджоляра.
Тля на смородині: народні методи боротьби
Найбільш дієвими методами боротьби з попелицею є обприскування кущів смородини різними препаратами, при цьому треба постаратися, щоб розчин потрапив на нижню сторону листя:
- Цибулевий настій , який готується з 100 грамів цибулі і 200 грам цибулиння, залитих відром води. Його необхідно настояти протягом п’яти днів, потім його проціджують і тричі обробляють кущі з інтервалом в 7 днів. Настій допомагає впоратися як з попелицею, так і кліщем, листовійкою і колорадським жуком.
- Добре допомагає перемогти тлю, суміш з тютюну і деревної золи , взятих по 400 грам, на відро води.
- Для знищення попелиці, можна застосувати розчин кальцинованої соди (одна столова ложка на літр води) або деревної золи (стакан золи на 10 літрів води). У приготований розчин, потрібно додати натерте господарське або рідке мило, порошок, для більш міцного прилипання розчину до листів.
- Навесні можна обмотати гілки кущів липкою стрічкою (наприклад, двосторонній скотч) або обмазати клеєм, який дуже довго не висихає. Такий пояс завадить мурашкам затягувати личинки попелиці на верхні гілки.
- Не втрачає своєї актуальності, і побілка ранньою весною кущів смородини розчином вапна.
Деякі садівники воліють обробляти смородину хімічними препаратами. До них відносяться «фуфано», «Карбофос», «Кондіфор», «БІ-2». Обробка отрутохімікатами, перший раз проводиться до розпускання бруньок, потім після того, як розпуститься листя, але не пізніше, ніж за місяць до збору ягід.
Отже, тепер ви знаєте, як позбутися попелиці на смородині. Для того щоб перешкодити появі і розмноженню шкідників, не варто забувати про регулярне прополювання ділянки під кущами, розпушування ґрунту (щоб не заводилися мурахи). Навесні необхідно обрізати хворі і сухі гілки. Рекомендуємо переглянути нашу незмінну рубрику садівництво-кращі поради де Ви знайдете чимало цікавих статей про сад та догляд за ним. Бережіть свій сад, дорогі наші читачі!
Відео: Обробка кущів смородини від попелиці ранньою весною
Читайте також:
Попелиця на смородині: захищаємо кущі від супершкідника
Найпоширеніші шкідники ягідних кущів – попелиці. Мене часто запитують, чому її так важко вивести та який метод найбільш ефективний. Боротьба з попелицею на смородині хоч і тривала, проте при комплексному підході ефективна.
Нижче в статті я розповім, як можна зарадити пошкодженню кущів та втраті ягід.
Попелиця на смородині: що треба знати
Смородину пошкоджує кілька видів попелиць – велика смородинова зеленого кольору, дрібна зелена аґрусова, листкова галова. Всі вони активізуються навесні, коли з’являється молоденька зелень. Попелиця належить до сисних шкідників, адже висмоктує сік, спричиняючи скручування, пожовтіння та в’янення гілочок і листя. Попелиця на смородині та порічці може залишати здуття на листках – гали, в яких живе шкідник. Чим молодші кущі смородини і порічки, на які напала попелиця, тим більший ризик, що вони від неї засохнуть. Липкий наліт від виділень попелиці є чудовим середовищем для розвитку грибків і вірусів.
Попелиці відкладають яйця на корі смородини, а вже навесні з них вилуплюються цілі колонії шкідників. Окрім смородини вона відкладає також яйця на бур’янах. Загалом за літо може відродитись до 20 поколінь шкідників.
Тому так важливо обробляти кущі від попелиць навесні й восени, щоб знищити відкладені яйця та зменшити кількість шкідників. Також важливо вчасно виполювати й знищувати бур’яни на ділянках.
Контроль чисельності попелиць на смородині
Коли з’являється попелиця на смородині, «чим обробляти?» – буде найпершим запитанням. Арсенал засобів від неї доволі великий і порад щодо того, як захистити смородину від попелиці народними засобами можна знайти багато, про що мова піде трохи нижче. Окрім народних способів є також препарати від попелиці на смородині.
Пам’ятайте, який би метод контролю ви не обрали, однієї обробки смородини не вистачить, щоб раз та назавжди позбутися неї.
Як варіант можна спробувати полити кущі смородини окропом. Не лякайтеся, ви не зашкодите рослинам, бо це робиться рано навесні, ледве зійде сніг, до початку сокоруху в рослині. На два дорослих кущі візьміть відро щойно закип’яченої води й перелийте її в металеву лійку. Поки ви донесете її до кущів, вода охолоне до потрібних 90 °С. Звісно, можна лити невеличкими порціями, просто біля кущів. Полити треба кожну гілочку, щоб знищити яйця попелиці та кліщів. Щоб гаряча вода, яка стікатиме, не попекла корені рослин, накрийте землю біля кущів зверху цупкою плівкою, руберойдом, шифером. Таке прогрівання заодно розбудить кущики, і вони швидше підуть у ріст.
Більше про обробку ягідних кущів можна прочитати у цій статті.
Народні засоби контролю попелиці на смородині
Також від попелиці та для підвищення імунітету я раджу обприскати кущі смородини і порічки сечовиною (карбамідом). Розчиніть 500 г цього добрива у теплій воді та ретельно обприскайте гілочки. Смородина віддячить вас щедрим урожаєм, а попелиць буде значно менше.
Пізніше листки, заселені колонією попелиць, можна обробити мильним розчином (два бруски господарського мила потріть і розчиніть у 10 л води) або попелом – 300 г деревного попелу залийте окропом, витримайте добу, помішуючи час від часу. Тоді потріть у відро ще півбруска господарського мила.
Декому із садівників допомагають від попелиці настої гірких трав (200 г трави чистотілу або тютюну витримати добу в 10 л води). Моя сусідка всю зиму збирала шкірки з цитрусів і сушила, щоб потім робити розчин для обприскування смородини від попелиці (200 г сухих шкірок на 2 л окропу витримати добу).
Добре себе зарекомендували кока-кола й пепсі-кола. Солодкий напій розведіть навпіл водою і обприскайте листя зі шкідниками.
Зменшити кількість попелиці можна обприскуванням оцтом – на 10 л води налийте 5 столових ложок оцту, потріть 50 г господарського мила.
Непоганий результат від шкідників дає й нашатирний спирт (2 ст. ложки на 10 л води + 50 г господарського мила).
А от обприскування кальцинованою содою (10 ст. ложок на 10 л води) я раджу застосовувати у крайніх випадках, бо цей розчин може обпекти листочки смородини.
Препарати для контролю чисельності попелиці
Звісно, ефективність народних засобів нижча, ніж у професійних препаратів. Це пояснюється низькою концентрацією речовин, а також тим, що зазвичай народні засоби – контактні, тобто вони діють лише в місце стикання комахи з речовиною. Цього важко добитися, якщо листочки вже скручені, тому частина шкідників після такої обробки виживе. Тому якщо більша частина ваших рослин сильно заражена, я рекомендую обприскувати препаратами тривалої дії. І найкраще поєднувати препарати від шкідників із препаратами для контролю хвороб.
Тому я обробляю свої кущі смородини та порічки такими комбінаціями препаратів:
- Ранньою весною після процедури обприскування кущів окропом за температури від 5 °С обробляю препаратами Захват Ойл 200 мл + Гарт30 г на 10 л води.
- У період цвітіння смородини обприскую комплексом препаратів Фас 2 мл + Захисник 12 мл на 5 л води.
- Після цвітіння, через 10–14 днів пілся першої обробки – обприскування препаратом АТО Жук 3 мл + Авангард Стимул 10 мл на 6–10 л води.
- У період формування ягід обприскуйте комбінацією препаратів Антигусінь 4 мл + Самшит 3 мл на 5–8 л води.
- Після збору ягід не зайвою буде обробка препаратами Антиколорад Макс 2 мл + Фундазим 10 г на 5–8 л води на 1 сотку.
- Окрім перелічених варіантів обробки важливим буде також виведення мурах з ділянки, які сприяють поширенню попелиці. Розкладіть на мурашиних стежках принаду Антимураха від ТМ «Аптека Садівника» і вже через кілька тижнів ви й думати забудете про них.
Боротьба із попелицею буде ефективною, якщо вчасно оглядати рослини, видаляти хворі гілочки, обробляти профілактично й лікувати уражену смородину. Нехай ваша смородина не знає, що таке попелиця, й дарує вам чудові врожаї!