Як зберегти цибулину лілії
Як зберігати цибулини лілії взимку і не тільки?
Вам вдалося серед зими купити цибулини того сорту лілій, про який ви давно мріяли? Чи після осінньої пересадки лілій у вас залишилися цибулини, які поки що нікуди прилаштувати? Якою б не була причина, через яку у вас поки що немає можливості висадити цибулини в ґрунт, вам доведеться терміново вирішити, як зберігати лілії взимку?
Предмова
Дослідним квітникарам відомі різні способи, як зберігати цибулини лілій взимку: можна протримати до весни посадковий матеріал у холодильнику, у мішку з торфом або ж у відкритому грунті під глибокими кучугурами. Виберіть для себе той спосіб зберігання цибулин, який видасться вам найбільш зручним.
Місце зберігання не повинно бути занадто сухим, щоб цибулинки не втратили вологу і не зморщилися
Основні умови правильного зберігання цибулин:
- місце зберігання не повинно бути занадто сухим, щоб цибулинки не втратили вологу і не зморщилися;
- від зайвої вологості цибулини можуть запліснути і проклюнуться не вчасно;
- температура повинна бути оптимальною - не низькою (цибулини замерзнуть) і не високою (цибулини рано рушать у зріст);
- необхідно забезпечити достатнє провітрювання місця зберігання, щоб цибулинки не зазнали різних захворювань і не зацвіли.
Де можна зберігати цибулини лілії
Холодильник, льох, підвал
Багато квітників зберігають цибулини лілій у холодильнику, укладаючи посадковий матеріал у поліетиленові пакети з вологим торфом.Перевага холодильника в тому, що температура в ньому постійно знаходиться на одній позначці, завдяки чому цибулини перебувають у стані спокою. Дуже важливо підібрати потрібну температуру (від 0 до +5 градусів), щоб розвиток рослин сповільнився, але цибулини не замерзли. На ринку зазвичай продають уже розморожені цибулинки - знову заморожувати їх не варто через підвищену чутливість до різкої зміни температур.
Зберігання цибулин лілій у холодильнику ускладнюється тим, що в овочевому відсіку зберігаються фрукти, що виділяють етилен - цей газ ускладнює дихання цибулин лілій.
Якщо ж у холодильнику не знайшлося місця для посадкового матеріалу, спробуйте використовувати для зберігання підвал або льох. Але ці варіанти досить ризиковані, адже температурні умови у льоху та підвалі не відрізняються стабільністю.
Якщо ж у холодильнику не знайшлося місця для посадкового матеріалу, спробуйте використовувати для зберігання підвал або погріб
Лоджія, балкон, гараж
Можна передбачити зберігання лілій взимку в картонних контейнерах, термокамерах або ємностях з гарною теплоізоляцією на балконі, лоджії, критій стоянці або в гаражі. Товщину теплоізоляції потрібно зробити таку, щоб посадковий матеріал спокійно пережив як тривалі холоди, так і сильні морози під -30 градусів. Враховуйте також, де розміщуватимуться контейнери з цибулинами - чи надходитиме до них тепло від підлоги або суміжної з будинком стіни. У сонячні дні в засклених приміщеннях температура може піднятися настільки високо, що лілії почнуть проростати.
Під відкритим небом
Ще один цікавий варіант, як зберігати лілії, - зберігання у відкритому грунті. Цей спосіб виявиться успішним лише в тому випадку, якщо ви забезпечите відмінний дренаж, суху теплоізоляцію та водостійке покриття посадкового матеріалу. Місце потрібно вибрати таке, де взимку лежать великі кучугури, а навесні сніг тане в останню чергу.Найкраще для цього підходить ділянка з північної сторони будинку.
Восени викопайте у вибраному місці неглибоку траншею, зміцніть її стінки дошками та передбачте кришку. Розмір траншеї розрахуйте так, щоб у ній помістилися упаковки з цибулинами. Під кришку для траншеї підкладіть плівку, інакше з настанням зими кришка примерзне. Як теплоізоляція можна використовувати картонні ящики, прикриті сухим торфом. Не забудьте забезпечити хороший дренаж, щоб навесні на вибраному місці не стояла тала вода.
Восени викопайте у вибраному місці неглибоку траншею, зміцніть її стінки дошками та передбачте кришку
Цибулини лілії закладаються на зберігання в траншею під час відлиги. Для стабілізації температурних перепадів покладіть у траншею поліетиленові мішечки, наповнені водою. По них ви також зможете перевіряти стан цибулин: якщо вода не замерзла, значить, не замерзли й цибулинки.
Підготовка цибулин лілії до зберігання
Куплені або викопані з квітника цибулини лілії провітріть трохи, щоб можна було легко струсити з них землю. Не слід довго сушити лілії - зберігання від цього не покращиться, навпаки, можна нашкодити, адже для весняної посадки знадобляться соковиті лусочки та здорові коріння (які ні в якому разі не потрібно обривати).
Насипте в пакет або дерев'яний ящик торфу, покладіть в нього цибулини, потім насипте ще торфу і викладіть наступний ряд цибулин. Місткість з посадковим матеріалом можна прибрати на зберігання в холодильник, підвал, на лоджію і т.д. Протягом зими потрібно буде кілька разів перевірити цибулини: при виявленні підсохлих корінців та лусочок збризкайте рослини водою. Якщо ж на цибулинках виявилася цвіль, продезінфікуйте їх концентрованим розчином марганцівки.
Відео про посадку та пересадку лілій
Інший варіант - пересадити цибулинки з ґрунту в торф'яні горщики і перенести їх у непромерзаючий підвал.За два тижні до посадки торф'яні горщики можна винести з підвалу і почати поливати, поки не проклюнеться паросток, тоді рослини можна висадити у відкритий ґрунт прямо в горщиках.
За сприятливих умов зберігання весь посадковий матеріал залишиться здоровим і швидко рушить у ріст після посадки. Таким чином, знаючи, де і як зберігати цибулини лілії в зимовий час, ви зможете без проблем вирощувати найкрасивіші екземпляри цієї елегантної квітки на своїй ділянці.
Цибулини лілій
Автор: Олена Н. https://floristics.info/ua/index.php?option=com_contact&view=contact&id=21 Дрібні правки: 15 листопада 2023 Доповнено: 12 лютого 2019 Опубліковано: 12 червня 2013 🕒 4 хвилини 👀 47900 разів 💬 1 коментар
Головний спосіб розмноження Лілій – за допомогою цибулин. Вони, як і інші цибулинні, нарощують діток, утворюючи при цьому цілі родинки. І після того, як дитинка виросте до потрібного розміру, вона сама стає повноцінною цибулиною. Єдине «але»: цибулини лілій розростаються не так швидко, як, скажімо, цибулини тюльпанів. Крім того, їхні дітки досить слабкі і не придатні для зберігання – вони швидко всихають або замерзають. Так що розсаджування дочірніх цибулин краще проводити навесні, щоб вони за літо підросли і набралися сил. Є ще кілька нюансів, які відрізняють догляд за Цибулинами Лілій від догляду за посадковим матеріалом інших цибулинних. Про це докладніше.
Їстівні цибулини лілій
Неймовірно, але факт: цибулини деяких лілій вважаються їстівними. Вони містять білкові речовини, вітаміни, цукор, бор і навіть залізо. Вони мають борошнистий смак. Є навіть спеціальні сорти, наприклад, Бульбоносна або помаранчева лілія (Lilium bulbiferum), великі цибулини якої використовуються в кулінарії. Вони мають солодкий смак і підходять до багатьох страв.
У Східній Азії взагалі Лілії розводять заради їстівних цибулин. Деякі народності їдять і цибулини сибірських видів. Але оскільки не всі цибулини однаково безпечні, ми не рекомендували б вживати їх у їжу. Тим більше, що з цибулини може вирости прекрасна квітка.
Однорічні та багаторічні цибулини лілій
Більшість цибулин лілійних багаторічні. Вони розвиваються протягом декількох річних циклів. У багаторічних цибулин Лілій частина луски за рік відмирає, тому за кілька років в цибулині накопичуються луски різних річних циклів. У різних видів в річному циклі різне співвідношення лусок. До речі, найбільш давній тип (такі є у дикорослих видів) – це наземні великі багатолускові цибулини. Причому, вони складаються тільки з листових лусок.
Також є однорічні цибулини – що щорічно відновлюються. У таких цибулин всі луски відмирають до кінця сезону вегетації. У старих же оболонках залишається нова цибулина, яка закладається раніше біля основи квітконосу.
Цибулини і дітки лілій
Дорослі повноцінні цибулини лілій мають середній розмір 12-14 см. Селекційні – більше 15 см. А Східні гібриди і того більше. Наприклад, на упаковці сортових голландських Східних цибулин повинна бути відмітка 16/+, а ще краще 18/+.
Найчастіше у продажу можна зустріти цибулини першого року з відміткою 14-16.
Великі цибулини дають довгостебельні рослини, а також більші квітки не тільки в перший рік після посадки, але і в наступні роки.
За сезон цибулина нарощує близько 2см. Так що, за 4-5 років, необхідних для повноцінного розростання ви повинні отримати дорослу цибулину розміром близько 20-22см, оброслу дітками. Вони зазвичай мають величину близько 1 см. Тому для отримання повноцінної цибулини їх потрібно дорощувати.
Багато квітникарів дорощують їх у квіткових горщиках удома на балконі. Якщо у ваших краях не надто холодно, то можна дорощувати діток прямо в грунті. Тільки на зиму бажано їх укрити торфом.
Як правило, дітки в перший рік не цвітуть. Найчастіше це трапляється на 2-3 рік, але бувають, і не рідко, винятки. Навіть маленька дитинка після зими мо
Як і коли викопувати цибулини лілій
Цибулини з дітками (гнізда) викопують, не руйнуючи кореневу систему. Щоб їх розділити, багато зусиль не потрібно, як правило, вони самі легко розпадаються, і таким чином відокремлюються дітки. Після викопування цибулини очищають від зайвих лусочок. Коріння необхідно підрізати. Перед посадкою цибулини потрібно обробити від вірусів і бактеріальних інфекцій. Найпростіше, дати їм полежати в слабкому (1%) розчині марганцівки протягом 30 хв – 1 години. Викопувати найкраще в кінці серпня, а у вересні – жовтні цибулину Лілії висаджують у грунт на зимівлю.
Як посадити лілію
Глибина посадки Цибулини Лілії залежить від її розміру. Для великих цибулин потрібна глибина 15-20см, плюс близько 10 см для коренів. Їх потрібно розмістити в грунті вільно. Низькорослі сорти можна менше заглиблювати – 10-12 см, плюс місце для коренів. Діток садять на глибину до 5 см. Діток відділяють від материнської цибулини саме в момент пересадки.
Якщо посадити цибулину в грунт занадто рано (коли буде тепло), то на наступний рік вона може сформувати дві верхівки. Це красиво, але квітки при цьому стають більш дрібними і не такими гарними.
Коли купувати цибулини лілій
Враховуючи, що при професійному вирощуванні Лілій цибулини висаджують тільки восени, посадковий матеріал продається вже наприкінці літа. Більш рання покупка цибулин (навесні і на початку літа) загрожує тим, що вам підсунуть цибулини після вигонки. Їх пророщують в тепличних господарствах на зріз і після цього вони дуже втрачають в якості, тому їх і продають за нижчою ціною, і купивши такі цибулини Лілій, ви не отримаєте красивих квітів.