Як пишеться «смажений»?
Прикметник потрібно писати з одного “н” – смажений.
З двома "н" пишеться причастя - смажений.
Обидва варіанти існують у російській мові. Написання однієї чи подвоєної “н” залежить від цього, якої частини мови належить слово.
Правило для «смаженого» (прикметник)
Прикметниксмажений» утворено від безприставного дієслова недосконалого вигляду «смажити» за допомогою суфікса -ен, але повністю втратило його граматичні категорії та позначає ознаку предмета. Слово «смаженийпишеться з однією літерою «н».
Приклади
- Смажений короп зі спеціями нагадав смак дитинства.
- Люблю смажений картопля.
- Смажений цибуля надає супу особливий смак.
Правило для «смаженого» (причастя)
Причастя «смажений» пишеться з двома «н», тому що утворюється від дієслова за допомогою суфікса
-Енн. Ця лексема означає ознаку дії, як правило, при ній стоїть залежне слово.
Приклади
- Смажений особливим способом кава має чудовий аромат.
- Снідав він картоплею, смаженим увечері.
- Гарячий бутерброд, смажений в духовці, виявився кращим за приготовлений на сковороді.
А ви знаєте.
Який із варіантів правильний?
(за статистикою минулого тижня лише 72% відповіли правильно)
«Смажений» чи «смажений», як правильно пишеться?
Прикметник «смажений» пишеться з «н» у суфіксі. Стражденне причастя «смажений», має залежні слова, пишеться з «нн» згідно з правилом орфографії російської мови.
Щоб зрозуміти, коли слово «смажений» пишеться з однією літерою «н», а в яких випадках «смажений» - з «нн», визначимо частину мови, до якої належать лексеми, що нас цікавлять. З'ясуємо їх граматичні ознаки у реченні.Вибір написання цих слів з «н» або «нн» продиктує контекст. Наведемо приклади.
Частина слова «смажений»
Щоб безпомилково написати цікаві для нас слова, давайте порівняємо:
- смажений короп, смажена картопля, смажене яйце;
- смажений на олії короп, смажена на сковороді картопля, смажене вранці яйце.
Вихідним словом, їхнім батьком, є дієслово недосконалого виду (що робити?) «смажити». Звернемо увагу, що в морфемному складі слова, що виробляє, немає приставки:
Від безприставного дієслова, що закінчується буквосполученням -ити, утворюється однокорінний прикметник «смажений» за допомогою суфікса -єн-, як і аналогічні слова:
- точити → точний профіль;
- морозити → мороз ний лящ;
- косити → кош ений луг;
- в'ялити → млявий абрикос.
Прикметники, утворені від безприставних дієслів недосконалого вигляду за допомогою суфіксу -ен-/-он-, повністю втратили дієслівні ознаки: де вони позначають дії, немає граматичних категорій часу і виду.
Смажений короп сподобався гостям.
Віддієслівний прикметник «смажений» позначає постійна ознака предмета і відповідає на запитання: який?
Приєднання приставки не- не змінює написання віддієслівних прикметників з однією літерою «н» у суфіксі -єн-:
Прикметник «смажений», утворене від дієслова «смажити» недосконалого вигляду і не має залежних слів у реченні, пишеться з однією літерою «н».
Отже, щоб безпомилково написати віддієслівний прикметник з однією літерою «н», Врахуємо, що воно утворено від дієслова недосконалого виду.
- немає приставки;
- немає суфікса -ова-/-йова- (як наприклад у слова маринований);
- у нього немає залежних слів у реченні.
Написання слова «смажений»
Такі віддієслівні безприставні прикметники слід відрізняти від схожих за звучанням однокорінних пасивних дієприкметників, які пишуться з «нн».
- точений ніж - точений майстром ніж;
- кошений луг - кошений ранком луг;
- в'ялене м'ясо - в'ялене на горищі м'ясо.
Як тільки у реченні з'являються залежні слова, слово «смажений» стає іншою частиною мови - пасивним дієприкметником минулого часу.
Смажений на маслі короп прикрашений гілочками зелені.
Із коропом що робили? Карпа смажили на олії.
Бачите, як легко причастя можна замінити дієсловом у формі минулого часу. А це означає, що у цьому контексті слово «смажений» є пасивним дієприкметником у повній формі, яке згідно з правилом орфографії пишеться із суфіксом -ен- на відміну від однокорінного віддієслівного прикметника.
Прикметник «смажений» пишеться із суфіксом -Єн-. Стражденне причастя минулого часу «смажений» (на олії) має суфікс -ен-.
Приклади
Поправляємось у правильному написанні прикметника та причастя.
Смажений окунь мав хрумку апетитну скоринку.
На смажений в маслі млинець покладіть сметану.
Діти із задоволенням їли смажену на сковороді картопля.
Смажене курча виглядає дуже апетитно.
Не всім сподобався смажений із морквиною мінтай.
Усі пояснення віддають несусвітнім словоблуддям і нагадують голого короля з казки Андерсена. Одягу на королі багато у вигляді правил, а насправді король так і виглядає голим. У всіх наведених випадках мова просто відмовляється вимовляти подвійну приголосну, невже не видно такої нісенітниці.
Сходіть у магазин і візьміть у руку будь-яку упаковку кави.Зверніть увагу, що слово "смажений" там пишеться з однією "н". А ось «смажений» вже з двома. І мова вже охоче та природно вимовляє саме дві «н». І так з іншими аналогічними словами. З приставкою так, а без приставки так. Все просто і, головне, логічно та зрозуміло. І чого город городити з якимись залежними словами та іншою нісенітницею.
Я з вами згодна…. Яка різниця - смажений короп або смажений на сковороді короп ... Херня на олії ... Він все-одно СМАЖЕНИЙ.
Нас у школі вчили, що якщо є приставка, то у суфіксі ПН. А є залежні слова чи ні — це не впливає в даному випадку, це вже до інших правил, наприклад, коли НЕ пишеться окремо чи разом…. варений - відварений, зварений, квашений - сквашений, рваний - розірваний ... і ніяк по-іншому ...
словоблудність ніяк інакше... всі намагаються спрощувати, а вони навпаки ускладнюю... по простіше, панове...
Шановні панове!
Ми цінуємо вашу думку, але як давно ви складали тести ЄДІ чи ЦТ (Білорусь) з російської мови?
Якщо давно або зовсім ніколи не здавали, то повідомимо, що в екзаменаційних тестах часто-густо наводяться такі приклади про вибір написання -н- або -нн-
у словах:
смажений карась - смажений на олії;
квашена капуста - квашена капуста в бочці;
рваний рукав - рваний у клаптики.
Це граматика російської мови, яку не соромно знати кожній грамотній людині.
Правильно: картопля, спеканний з грибами та цибулею, … У пасивного причастя у повній формі «смажений» є залежні слова: смажений із чим? з грибами та цибулею. Причастя у повній формі «смажений» пишеться з «нн».
Гідне пояснення цієї теми.Не розумію обурення людей, якщо ви не хочете вивчати мову якою володієте (хоча судячи з усього лише на словах) або хоча б знати як пишуться ті чи інші слова, то й не варто заходити на подібні сайти.
Правопис "смажений" та "смажений": відмінність форм, орфографія та значення, вживання
Заголовок статті недаремно асоціюється з гімном російських анархістів. Вже у уривку з його тексту, того самого «Курча смажене, курчата варене, курчата теж хочуть жити ...» повно помилок. Ну анархісти, що з них взяти. А насправді «смажений» і «смажений» як різні слова, а й різні частини промови. Проте смислові взаємини між ними є, і не такі вже й прості. Але, забігаючи вперед, здебільшого (якщо продукт прожарений до готовності) пишеться з одного «н» – напр. "смажена картопля".
Значення
Смажений
Слово «смажений» - Прикметник чоловічого роду в однині називного і знахідного відмінків. Правильно пишеться з одного «-н-». Вказує, що відповідні харчові продукти приготовані до вживання способом смаження. «смажений цибуля», «смажена риба», «смажене м'ясо», «смажені кабачки». Синоніми «засмажений», «підсмажений» (пишуться з двома «-нн-», оскільки є дієприкметниками від відповідних «смажити» досконалих дієслів). Часткові синоніми «пересмажений», «смажений».
Смажений
«Смажений» це інша частина мови – пасивне причастя минулого часу від недосконалого дієслова «смажити». Писати «смажений» потрібно на два «-нн-», і за значенням це слово суттєво відрізняється від «смажений»:
У кулінарії – продукт смажений, який смажили, але недосмажений до повної готовності: «Смажений солоний огірок – смакова особливість розсольника». Синоніми «пасований», «присмажений» (з двома «-нн-»!), «томлений». У професійній мові кухарів та кухарів часто використовується форма «пасерований» (від «пасерувати», підсмажувати до напівготовності).
Трохи граматики
Слово «смажений» складається з кореня «жар-», суфікса «-єн-» та закінчення «-ий». Постановка наголосу та поділу для переносів жа-ре-ний або жар-ен-ий. У «смажений» додається суфікс «-н-» та змінюється поділ переносами: жа-рен-ний; в ударній позиції залишається той самий склад.
Автор: Садов Артур Олександрович, лінгвіст-типолог