Скільки років дубу у Білгороді

 

Скільки років дубу у Білгороді



Дуб - довгожитель



Головною екскурсійною пам'яткою Білгородського району є Дуб-довгожитель. На думку лісівників, він уже відзначив свій 350-річний ювілей. Дуб вважається одним із найулюбленіших дерев у Росії. Він – довгожитель, а отже – свідок минулого. Виростає це знамените дерево у селищі з однойменною назвою – Дубове.



Історія



За легендою, це могутнє дерево Білгородської землі росте з часів зустрічі Григорія Ромоданівського та Богдана Хмельницького. Ці знамениті полководці вирішили посадити дерево на честь возз'єднання Росії та України у 1654 році.



Стан



Дуб-патріарх, що пережив століття, не втратив своєї могутності і краси. На сьогоднішній момент, щоб охопити його, необхідно взятися за руки щонайменше п'ятьом дорослим людям.



Це знамените дерево у 2013 році було удостоєне звання «Дерево – пам'ятка природи».



Як і сторіччя тому, до дерева продовжують їздити відвідувачі, серед яких часто зустрічаються молодята. Вони приїжджають, щоб розмістити на гілках могутнього дерева замочки та кольорові стрічки сімейного щастя та благополуччя.



Враження



Це атмосферне місце, навколо якого розташований чудовий ліс – заповідник. Туристи, які хоч раз відвідали його, повертаються, приводячи з собою родичів, друзів та знайомих. Адже за легендою, якщо загадати бажання, обійти дуб 3 рази і обійняти його, воно обов'язково здійсниться.



Дуб є об'єктом особливого замилування для дітей. Для них це символ дружби, міцного здоров'я та пам'яті предків. Вони вишиковуються біля нього у вигляді серця, посилаючи цим флешмобом промені світу та добра людям планети.



На згадку про подорож до селища Дубове залишаються придбані у сувенірній лавці жолуді з кераміки, дерева, тканини, а також картини та прикраси ручної роботи з обов'язковим зображенням дуба.



Знаменитий дуб у Дубовому визнали національним надбанням



Два білгородські дуби, що ростуть у сел. Дубове Білгородського району та поблизу с. Яблучкове Шебекинського району – визнані всеросійським надбанням. Статус пам'яток живої природи вони набули завдяки програмі з однойменною назвою. Наразі дерева внесені до державного реєстру та офіційно взяті під охорону.



Унікальний дуб у с. Дубове було посаджено у 1654 році видатним російським полководцем князем Григорієм Ромодановським та гетьманом Богданом Хмельницьким на честь возз'єднання слов'янських земель. Пізніше поряд з ним виникло ціле селище, а дерево стало його культурним та історичним центром.



Вік шебекінського дуба становить близько 550 років. За однією з легенд, під його покровом відпочивав сам Петро Перший, повертаючись із Полтавської битви. Дерево дивом уціліло під час Великої Вітчизняної війни: фашисти хотіли його спалити, уламком бомби, що розірвалася, пошкодило одну з великих гілок. Вже понад десять років це місце вважається музеєм просто неба, присвяченим історії Шебекинського району. На колоди навколо нього написані дати заснування майже всіх навколишніх сіл. Обхват стовбура дерева складає близько шести метрів.



Зазначимо, що федеральна програма "Пам'ятники живої природи" стартувала у січні 2011 року. Вона була заснована радою щодо збереження природної спадщини нації при Раді Федерації. За цей час спеціальні комісії досліджували заявки з усієї Росії та відвідали місця зростання «пам'ятників».



Дуб: тривалість життя, найстаріші представники Росії та світу



Життя дуба набагато довше за людське. Вона може тривати кілька століть. Підтверджують це дерева-довгожителі, які продовжують рости сьогодні, і про які складено чимало легенд та оповідей.



Тривалість життя дуба



Середня тривалість життя дуба – 300-500 років. Протягом першого століття він зростає у висоту. Надалі товщає його ствол.



На тривалість існування впливають чинники довкілля. Чим більш сприятливими є, тим довше росте дерево. До скорочення життя призводять:





  1. Техногенні та природні катастрофи. Найчастіше загибель дерев викликає діяльність людини.


  2. Порушення надходження сонячного світла та води. Важливо, щоб між цими чинниками довкілля був баланс. При нестачі вологи та надто спекотній погоді внутрішні процеси у всій рослинності згасають. Починається процес засихання. Заболоченість також шкодить, призводячи до гниття.




У деяких екземплярів тривалість життя становить до 2 тис. років. Існують і старіші дерева. Проте вчені не можуть точно сказати, скільки років живуть ці представники флори. Фахівці думають, що екземпляри, вік яких становить від 2 тис. до 5 тис. років, – це лише віддалені нащадки перших дубів, які почали рости на тих місцях, де зараз знаходяться дерева-довгожителі.



Тривалість життя дуба у Росії



Рід дуба поєднує близько 600 видів. У Росії її найбільш поширеним вважається черешчатый. Його особливістю є стійкість до впливу факторів довкілля. Йому не страшні тривалі посухи, великі перепади температур. Росте дуб 300-400 років. За сприятливих умов може жити до 2 тис. років.



Порівняння із тривалістю життя інших дерев



Якщо порівняти тривалість життя дерев та дуба, представлену в таблиці, то можна зрозуміти, що не лише останній є довгожителем.



Дерева та їх тривалість життя
Назва дерева Короткий опис Скільки живе дерево
Баобаб Росте у тропічній Африці. Висота – від 18 до 25 м, діаметр ствола – 8 м. В осінній період починає цвісти. Плоди баобабу схожі на дині чи огірки. Середній вік – 1 тис. Років. Може зростати до 4,5 тис. років.
Секвоя Зростає на Тихоокеанському узбережжі Північної Америки. Висота цього вічнозеленого дерева – до 110 м-коду. Максимальний термін життя становить близько 2 тис. Років.
Тис Це рід хвойних дерев та чагарників. Зустрічається в основному у Південній, Західній та Центральній Європі. Висота – від 1 до 10 м, діаметр ствола – близько 4 м. Середній вік – близько 3 тис. Років.
Евкаліпт Це рід вічнозелених дерев та чагарників. Росте у багатьох куточках світу (Австралія, Нова Зеландія, Нова Гвінея, Південна Франція та ін.). Висота може досягати 100 м-коду. Може зростати протягом 400-500 років.
Псевдотсуга Це хвойні вічнозелені дерева, які можуть зростати до 140 м заввишки. Зустрічаються у гірських районах Японії, Китаю, Північної Америки. Середній вік – 700 років.


Найстаріші представники Росії та світу



Серед усієї кількості існуючих сьогодні дубів є такі, що здатні вразити тривалістю існування та зацікавити складеними про них легендами.



Мамврійська



У Палестинській автономії у Хевроні зростав Мамврійський дуб. Вчені припускають, що йому вдалося прожити понад 5 тис. років. Згідно з біблійними відомостями, у цього творіння природи Авраам приймав Бога. Приблизно в середині ХІХ ст.це дерево розшукав архімандрит Антонін - священнослужитель Російської православної церкви. Він шукав місця, описані в Біблії. У 1868 р. священнослужитель викупив ділянку землі із дубом.



Пізніше сюди почали приїжджати російські паломники, а XX в. на цьому місці звели монастир Святої Трійці.



Мамврійського творіння природи завжди доглядали. У людей сформувалося пророцтво, що зі смертю дерева настане кінець світу. У 2019 р. пророцтво частково виповнилося: висохлий стовбур впав, але апокаліпсис не почався. На ділянці, де росло знамените дерево, лишилися молоді пагони. Вони будуть продовжувачами Мамврійського дуба.



Стелузький



У Європі одним із найстаріших дерев є Стелмузький дуб. Він розташований у Литві. На сьогодні його висота – 23 м, а обхват – 13,5 м. Не можна точно сказати, скільки років живе дуб. до. його серцевина згнила. Вчені висувають різні версії. Хтось каже, що дуб росте близько 1 тис. років, а хтось вважає, що тривалість його існування понад 2 тис. років. Згідно з легендою про Стелмузький дуб, кількасот років тому місцеві жителі під кроною створили язичницький вівтар. Тут вони приносили жертви Перкунасу – богу-громовержцю, захиснику справедливості.



Гранітський



У Болгарії у селі Граніт упродовж 17 століть зростає Гранітський дуб. За період існування він досяг 23,4 м заввишки. Місцеві жителі вшановують дерево, т.е. до. вона є свідком багатьох історичних подій. Люди збирають жолуді, щоб виростити з них нащадків гранітського дуба.



Величне дерево Болгарії поступово вмирає. Воно підтримується спеціальною сталевою конструкцією. За оцінками фахівців, вже 70% ствола є мертвою матерією.



"Дуб-каплиця"



Цей дуб живе у Франції у селі Аллувіль-Бельфосс вже понад 1,2 тис. років. Його висота – 18 м, а коло – 16 м. До цього місця щороку приїжджають приблизно 40 тисяч. туристів. Їх приваблює одна особливість: у дуплі споруджені каплиці самітника та Богоматері Світу. Вони були створені у XVII ст. Підйом до них забезпечує гвинтові сходи. Також біля каплиці, створеної природою та руками людини, щороку збираються прочани у католицьке свято Вознесіння Діви Марії.



"Богатир Тавриди"



"Богатир Тавриди" росте в Сімферополі в Республіці Крим та є ботанічним пам'ятником природи. За припущеннями фахівців, тривалість життя коливається в межах від 500 до 700 років. Це означає, що дерево існує з часів зведення мечеті Кебір-Джамі у Сімферополі.



З "Богатирем Тавриди" пов'язана одна легенда. Відповідно до неї, під кроною А. З. Пушкін писав поему "Руслан і Людмила", в якій є рядки про лукомор'я та зелений дуб.



Панський



У Росії одне з найстаріших дерев росте у Білгородській області у селі Яблочкове. Дуб називається Панським. Його висота – 35 м, а обхват – 5,5 м. Вік уже понад 550 років. Про Панський дуб є кілька легенд. В одній із них говориться, що у XVII ст. дубові ліси вирубувалися. Деревина була потрібна для будівництва міст-фортець і Білгородської засічної межі. Лише Панський дуб ніхто не зачепив, т.е. до. вже в той час він вражав красою та величчю. Інша легенда свідчить, що під тінню стовбура та крони відпочивав Петро I. Сталася ця подія у 1709 р., коли цар повертався з Полтавської битви.



Цікаві факти про дуб



У давнину багато народів вважали дуби символом довголіття, могутності і фортеці. Люди поклонялися їм, називали діброви священними місцями.Деякі люди приходили до дуба, щоб попросити у нього допомоги.



З дубом у минулому було пов'язано чимало спостережень, прийме.



У дереві найціннішим елементом є деревина. При Петрі I видавалися охоронні укази.



У минулому дуб міг служити укриттям. Існує переказ, згідно з яким у дуплі одного великого дерева жив православний монах Тихон.



Висновок



Сьогодні люди до одиничних екземплярів-довгожителів відправляються в подорожі, щоб помилуватися їхньою красою, могутністю і величчю, а молоді дерева використовують у найрізноманітніших цілях. із жолудів готують "кавовий" порошок.

Схожі записи

 

         
         
         
         
         
         
         

 

 

 

Час роботи
Пн - Сб: 08:00 - 22:00, Нд: Вихідний
Телефон
Адреса
Львів, вулиця Пластова, 2а
Пошта